Polska
„Krok po kroczku najpiękniejsze w całym roczku idą święta…” Bożego Narodzenia
Ten wyczekiwany przez wszystkich, a szczególnie dzieci, czas świąteczny już za niedługo stanie się😊 Ulice już dawno są przystrojone licznymi światełkami, większości witryn sklepów też mogą pochwalić się ozdobami świątecznymi. Na Rynkach, głównych placach , skwerach można zobaczyć oświetlone choinki
Już za chwilę rozpocznie się świętowanie, które normalnie gromadzi wszystkich najbliższych sobie przy jednym stole. Tradycje tego czasu ukształtowały się przez wieki i choć Boże Narodzenie przypada 25 grudnia, to początek celebracji w Polsce rozpoczyna się kolacją wigilijną 24 grudnia, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda.
Na początku czytany jest fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa Chrystusa, po czym następuje chwila dzielenia się opłatkiem i składania sobie nawzajem życzenia . Gest przełamania opłatkiem z bliskimi ma zbliżać i łączyć ludzi, symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich.
Na stole, pod przykrytym białym obrusem, jest sianko – ma przypominać ubóstwo Bożego Syna, które urodziło się w stajence.
Stół rozświetla światło świecy wigilijnej – to znak zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.
Kolejną tradycją jest przy stole dodatkowe nakrycie – symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest pamięcią o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich
Podczas wieczerzy, potrawy które są podawane, też wynikają z tradycji. Typowe świąteczne dania to: karp, barszcz czerwony z uszkami, pierogi z grzybami i z kapustą , piernik, makiełki, kutia, kompot z suszonych owoców. Menu bywa w różnych rejonach Polski bardziej urozmaicone lub zmodernizowane, w zasadzie co dom, to lokalne tradycje😊
Oczywiście w kącie stoi udekorowana i oświetlona licznymi lampkami choinka, pod którą leżą prezenty dla wszystkich. To składanie prezentów pod choinką, ma oznaczać naśladowanie dobroci.
Choinkowe ozdoby miały początkowo swoje magiczne znaczenie: jabłka były symbolem grzechu, ale też zdrowia i urody; orzechy oznaczały mądrość, cierpliwość, dostatek; anioły były dobrymi duchami opiekuńczymi; gwiazda betlejemska miała prowadzić do Chrystusa i wskazywać drogę do domu; zaś pierniki wypiekano często w kształcie zwierząt na pamiątkę ich przybycia do Betlejem.
Tego wieczoru nie może zabraknąć kolęd, które śpiewne są wspólnie , a opowiadają historię Narodzenia Pańskiego lub są refleksją z tym faktem związaną . Polska jest jednym z krajów, które mają najwięcej kolęd. Nasza tradycja zna ich blisko 500.
Najbardziej znaną, choć nieznanego autorstwa, jest „Cicha noc” śpiewana w ok. 300 językach i dialektach, w najodleglejszych zakątkach świata.
Tradycyjny wigilijny wieczór kończy się odprawianą w kościołach o północy „Pasterką”, upamiętniająca przybycie do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowo narodzonemu Chrystusowi.
W okresie około Bożego Narodzenia w większych miastach zazwyczaj powstają Jarmarki, na których można nabyć ozdoby, pamiątki związane ze świętami lub nabyć różnego typu prezenty – często są to rękodzieła, skosztować różnego typu smakołyków i napić się grzanego wina… A wszystko to udekorowane jest choinkami, światełkami, a nad całością unosi się zapach świerku i przypraw z grzanego wina …😊
W tym też okresie, w Krakowie odbywa się konkurs na najpiękniejsze szopki – pokazujące moment narodzenia w stajence Bożego Syna. Warto choć raz wybrać się tam, żeby poczuć klimat tego czasu właśnie w stolicy Małopolski, gdzie można oglądać niezwykłe zdolności i pomysłowość wykonawców szopek i nie tylko.. A krakowskie szopki znane są na całym świecie…😊
Życzymy radosnego, pełnego pokoju i zdrowia czasu świętowania:)