Europa
Malownicza lokalizacja nad zatoką Palermo (Morze Tyrreńskie), u podnóża wapiennego masywu Pellegrino, mnogość zabytków z różnych czasów , lokalna przysmaki m.in. słynne street food , wąskie uliczki, ciekawe zaułki, targowiska w centrum miasta z bogactwem owoców i nie tylko, port ze starymi łodziami pomalowanymi różnobarwnymi odcieniami oraz pięknymi jachtami, mili ludzie oraz doskonały punkt do rozpoczęcia zwiedzania również całej wyspy, czyni Palermo miejscem, którego koniecznie trzeba odwiedzić😊
Dodatkowo miasto to, jak i cała Sycylia, może pochwalić się tym, że jest tu zielono przez okrągły rok. Zimy są tu łagodne, a lata ciepłe- gorące, czyli idealne miejsce na wakacje:)
Dzieje Palermo są burzliwe, wiąże się to z faktem, że panowanie nad nim często ulegało zmianie, co wpłynęło na jego charakter i wygląd. Korzenie miasta sięgają czasów starożytnych – VIII w. p.n.e, gdzie żyli tu Fenicjanie. Kolejne losy były związane m.in. z Bizancjum VI w., z Arbami IX w. – był to czas rozwoju i splendoru Palermo; XI w. z Normanami, kiedy to powstał tu wyjątkowy styl w sztuce, nazywany arabsko-normańskim, którego liczne przykłady możemy podziwiać do dziś. Warto wspomnieć również o okresie panowania Aragończyków, ponieważ wówczas powstały tutejsze piękne barokowe budowle, jak np. Fontanna Pretoria czy Plac Quattro Canti.
A sama zaś Sycylia ( w tym Palermo) , finalnie weszła w skład Włoch w 1861 r.
Charakter miasta, jego zabudowa , klimat i smak odzwierciedla te wielowiekowe dzieje. Spacerując uliczkami, które udekorowane są kłączami wijących się barwnych kwiatów bugenwilli, krzakami oleandrów, hibiskusów, idziemy śladami jej barwnej historii .
Można tu zobaczyć m.in. : pozostałości murów rzymskich, punickiej nekropolii,
Pałac Królewski zwany Pałacem Normanów, gdzie mieści się wyjątkowo piękna – Cappella Palatina ( na liście UNESCO)– pierwotnie prywatna kaplica urządzona dla króla Sycylii Rogera II . Architektura i wystrój świątyni łączą elementy normańskie, bizantyjskie, arabskie i sycylijskie. Znajdują się również cudowne mozaiki z XII w wykonane przez artystów sprowadzonych z Bizancjum. Każdy szczegół kaplicy zachwyca swą misternością i pięknem wykonania.
Kościół San Cataldo ( na liście UNESCO)– kościół rzymskokatolicki z XII , wzniesiony został w stylu łączącym elementy architektury romańskiej i arabskiej. Jedyną dekoracją wnętrza jest XII-wieczna mozaika ułożona na posadzce budynku. Świątynia zwieńczona jest trzema mauretańskimi kopułkami. Od 1937 świątynia należy do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Ponte dell’Ammiraglio ( na liście UNESCO) – średniowieczny, kamienny most wzniesiony w XII w nad rzeką Oreto
Katedra w Palermo (na liście UNESCO) – kompleks architektoniczny z XI/ XII w, cechuje go bogactwo różnych stylów, w związku z licznymi zmianami i pracami renowacyjnych, z których ostatnia miał miejsce w XVIII wieku. Tu znajduje się grobowiec m.in. cesarza Fryderyka II Hohenstauf oraz skarbiec i krypty . Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia na dach Katedry, co daje możliwość zobaczenia miasta z innej perspektywy:)
Kościół San Giovanni degli Eremiti ( na liście UNESCO) – jest arcydziełem architektury średniowiecznej, posiadający wyraźne cechy architektury normańskiej i arabskiej,
Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio, znany również jako La Martorana (na liście UNESCO)– zabytkowa konkatedra eparchii Piana degli Albanesi – Kościół katolickiego obrządku bizantyjsko – włoskiego. Zakonnice z La Martonara zasłynęły wynalazkiem pasta reale – popularne na całej wyspie marcepanowe słodycze w kształcie owoców,
Castello della Zisa (na liście UNESCO)– arabsko-normański zamek, którego budowę rozpoczęto w XII w, powstał jako letnia rezydencja dla królów normańskich,
Katakumby Kapucynów w Palermo – to miejsce, gdzie znajduje się około 8000 mumii , zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Pierwszych zmarłych pochowano tam w XVI w, zaś jedną z ostatnich tam pochowanych osób była dwuletnia dziewczynka, która spoczęła w katakumbach w latach 20 XX w. Zmumifikowane ciała są w całości ubrane.
Wielbiciele kultury powinni koniecznie odwiedzić Teatro Massimo – trzecią pod względem wielkości (zaraz po Paryżu i Wiedniu) operę w Europie
Międzynarodowe Muzeum Lalek im. Antonio Pasqualino, założone w 1975 roku , które przechowuje ponad 5000 przedmiotów, w tym marionetki, maroty, marionetki, marionetki cieni. Znajduje się wśród nich największa i najbardziej kompletna kolekcja pupi z Palermo, Katanii i Neapolu, wykorzystywana w Opera dei pupi, czyli tradycyjnym sycylijskim teatrze lalek. Zostało ono ogłoszone przez UNESCO „Arcydziełem ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości” w 2001.
Wymienione powyżej atrakcje Palermo , to tylko ich część, a lista możliwości sprawia, że chętnie się tu wraca:) Oczywiście Palermo można być również miejscem startu, do odkrywania uroków całej Sycylii!:)
Na koniec , koniecznie należy wspomnieć o lokalnych potrawach , których smaki można poznać w tutejszych restauracjach. Doskonałe są dania rybne czy z owoców morza oraz typowe lokalne dania , jak np. makaron z sardynkami czy caponata z bakłażanem.
Można też poddać się panującym tu trendom i skorzystać ze słynnego street food, który cieszy się dużą popularnością, a typowe dania to m.in.:
arancini , czyli smażone kule z ryżu – np. z mięsem i serem.
crocche – jest to rodzaj małych, ziemniaczanych kotlecików, które panierowane są w bułce tartej
panino con la milza, czyli bułka z sezamem z nadzieniem ze śledziony
moffolette , są to podpłomyki pieczone w piecu, serwowane z różnym nadzieniem
A co potem;)? – doskonała tutejsza kawa, a do niej deser np.: cannoli (rurki z kremem z serka ricotta), casattę, słodkie torrone przyrządzane z migdałów, pasta reale lub dla ochłody lody czy słynną granitę, czyli tradycyjny sycylijski mrożony deser na bazie kawy lub soków owocowych:)
Zapraszamy na słoneczny wyjazd do Palermo i na całą Sycylię!:)
Chętnie pomożemy przy rezerwacji przelotu, hotelu, wynajęciu samochodu i zakupie ubezpieczenia:)
Happy Ticket:)
bilety@happytikcet.pl