Azja
Bajkał, to niezwykłe jezioro, położone w azjatyckiej części Rosji w obwodzie irkuckim i Buriacji, w górach południowo-wschodniej Syberii. Jego usytuowanie sprawia, ze nie jest łatwe miejsce do odwiedzenia dla każdego😉 A dlaczego jest warte poznania i zobaczenia? Miedzy innymi dlatego, że to najstarsze jeziora świata, ocenia się, że jego wiek może być większy niż 25 mln. lat. Kolejny rekord to fakt, że jest najgłębszym jeziorem świata, jego maksymalna głębokość jest równa 1642 m. Dla porównania nasze najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza, ma 108 m głębokości😊 Dodatkowo Bajkał pod względem powierzchni zajmuje drugie miejsce w Azji i siódme na świecie, a jego zasoby wodne stanowią 1/5 światowych zasobów powierzchniowej wody słodkiej!
Położony jest na wysokości 456 m n.p.m. w rowie tektonicznym, a rozciągający się krajobraz – głównie górski, wokół niego jest niezwykle malowniczy. Na zachodzie otaczają go góry Przymorskie i Bajkalskie (z najwyższą Górą Czerskiego sięgającą 2588m n.p.m.), od wschodu widoczne są góry Barguzińskie (do 2481m n.p.m.) i pasmo Ułan-Burgasy, od południa i południowego-wschodu znajduje się Pasmo Chamar-Daban sięgające 2995 m n.p.m. (Bajszynt-Uła) oraz pasmo Sajanów (szczyt Munku-Sardyk o wysokości 3491mn.p.m.).
Jezioro rozciąga się na długości 636 km, co jest odległością w linii prostej, jak prawie z Gdańska do Zakopanego😊 Maksymalna szerokość wynosi 79 km. Bajkał ma aż 336 dopływów rzek, rzeczek…a wypływa z niego jedna rzeka – Angara, która jest dopływem Jeniseju.
W czasie zimy pokrywa lodowa ma grubość między ok.70 – ok.115cm. W związku z tym, że woda ma wysoką przezroczystość, która dochodzi nawet do 40m, również lód jest przejrzysty. Czasem trudno określić jego grubość, wydaje się, że pod stopami znajduje się ogromna ciemnozielona otchłań.
Można wtedy po nim jeździć samochodem: są otwierane tzw. zimniki – drogi na lodzie, po których można przejechać z jednego brzegu jeziora na drugi😊
Na jeziorze znajduje się 27 wysp, z czego największa jest Olchon, ma powierzchnię 742 km² i jest zamieszkana przez około 1500 osób, na ogół są to rdzenni mieszkańcy wyspy, Buriaci.
Jezioro Bajkał to wyjątkowy na skalę światową ekosystem słodkich wód głębinowych . Posiada olbrzymie bogactwo flory i fauny, podaje się że występuje tu ok. 2630 gatunków roślin i zwierząt, w tym wiele gatunków endemiczny, jak np. foka bajkalska, omul bajkalski, gołomianka czy cyraneczka bajkalska
W rejonie Bajkału jest pięć głównych obszarów chronionej przyrody, o łącznej powierzchni ponad 17 tysięcy km² , także dziesięć rezerwatów o łącznej powierzchni przekraczającej 5 tysięcy km² oraz ponad 100 pomników przyrody.
W roku 1996 Bajkał wraz z przyległymi terenami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nie można nie wspomnieć o tym, że ważnymi badaczami Bajkału byli polscy naukowcy, którzy zesłani zostali w ten obszar w XIX wieku za działalność konspiracyjną lub udział w Powstaniu Styczniowym, są to:
Benedykt Dybowski – przyrodnik, podróżnik, odkrywca. lekarz, badacz Bajkału, Dalekiego Wschodu i Kamczatki
Aleksander Czekanowski – podróżnik, geolog, badacz Syberii Środkowej
Wiktor Godlewski– przyrodnik, ornitolog, technik , badacz Bajkału
Jan Czerski – geolog, paleontolog, przyrodnik i badacz Syberii – opracował pierwszą mapę geologiczną wybrzeża jeziora. Jego nazwisko występuje w kilku nazwach geograficznych ( np. Góra Czerskiego, Góry Czerskiego, Dolina Czerskiego..)
A W okolicach Bajkału przebiega Kolej Transyberyjska i Kolej Bajkalsko-Amurska …ale to inna opowieść:)
Zapraszam do kontaktu z nami😊