„I’M STARTING WITH THE MAN IN THE MIRROR” ŚPIEWAŁ MICHAEL JACKSON…
ZANIECZYSZCZENIA W CHINACH
Narzekać potrafi każdy. Polacy – często tego doświadczam – są w tym mistrzami. Sęk tylko w tym, czy oprócz narzekania potrafimy jeszcze działać w szczytnym celu? Tak bez wojen, rewolucji czy rozbiorów kiedy atakuje nas siła zewnętrzna. Razem. W jednym kierunku, ze wspólnym celem. W zgodzie. … Obawiam się, że za dużo składowych do ogarnięcia… ale mam też nadzieję, że się mylę…
Zanieczyszczenie w Chinach – Ponoć legendarne. Jednak na własne oczy widziałam, że Chińczycy nie tyle krytykują, ile zaczynają walczyć. Promują tę walkę, co niektórzy zwą propagandą, ale jednego nie można im odmówić; podnieśli rękawicę i powoli na szacunek zasługują podejmowane przez nich sposoby ochrony środowiska.
Nic dziwnego. jest z czym walczyć. w 2005r. 2/3 energii elektrycznej pochodziło ze spalania zanieczyszczonego węgla, którego elektrownie powstawały średnio co tydzień! Z powodu wycinki lasów 1/4 ziemi zamieniła się w Chinach w pustynię, a proces pustynnienia postępuje 2460km/rok! Wszystko to sprowadza się do faktu, iż na 30% obszaru Chin padają kwaśne deszcze, 75% wody jest zanieczyszczona i pije ją ok. 700 tyś Chińczyków. Niektórzy widzą przyczynę w powiedzeniu: “nie ważne czy kot jest czarny czy biały ważne by łapał myszy” Deng Xiaopinga. Jednak opinia społeczna coraz mocniej dąży do zmiany koloru kota i tzw. rozwoju zielonego kota czyli “tak dla rozwoju, ale nie za wszelką cenę”.
Na własne oczy widziałam, jak na drodze do wiszących klasztorów w Datong już w 2012r były zamontowane lampy uliczne zasilane energią słoneczną (nie wiem, czy to było jedyne źródło ich mocy).
Oglądałam program o sposobie naturalnego oczyszczania zbiorników wodnych poprzez zasadzanie w nich specjalnych rodzajów roślinności. Na ulicach większych miast kosze są już na śmieci odpowiednio segregowane. Jedno jest pewne: Chinom zależy na opinii publicznej i środowisku naturalnym. Kwestią jest tylko na czym bardziej …
Tom Tom – holenderska firma – światowy lider w dziedzinie nawigacji i map, opublikował raport bazujący na 146 miastach z populacją ponad 800,000 i wskazując 30 najbardziej zatłoczonych/zakorkowanych miast na świecie. Ilościowo Brazylia daje się wyprzedzić jedynie Chinom. Króluje Istambuł (tabela na końcu artykułu).
Korki to zmora, każdy przytaknie. Przeciętny zmotoryzowany Szanghajczyk na każdą godzinę jazdy stoi dodatkowe 21 minut w korku, a mieszkaniec Chongqing dodatkowe 51 minut. Skoro to jest z miastem nr 24 i 12 pomyślmy o nr 1 – Istambuł Turcja.
Jak próbuje walczyć z korkami Szanghaj? – władze miejskie wydłużyły okres, w którym samochodom na rejestracjach spoza Szanghaju nie można korzystać z dróg ekspresowych – od 15 kwietnia – pomiędzy 7 a 10 oraz 16 a 20:00.
Dodatkowo w Pekinie – gdzie ponad 30% zanieczyszczeń pochodzi ze spalin samochodowych – do 2014 roku wyeliminowano samochody nie spełniające wymogów I Standardów Emisyjnych, a ich właściciele zakupując nowe auta wprowadzili do kasy rządowej 1,3 mld USD w postaci podatków.
Od 1 stycznia 2016r. po Pekinie nie będą mogły jeździć samochody zasilane benzyną, a nie spełniające wymogów II Narodowych Standardów Emisyjnych .
Obecnie wprowadzono już V Standardy Emisyjne zbliżone do standardów Euro V. Wprowadzanie standardów rozpoczęło się w 1999r , kolejne miały miejsce w 2004. Z każdym wprowadzonym standardem zanieczyszczenie spowodowane pojazdami spada o 30-50%.
Korki to jedna sprawa, a zanieczyszczenie to jak się okazuje – druga. Nie są one aż tak bardzo jednoznaczne: na liście miast najbardziej transportowo „trudnych” jest 11 miast w Chinach i 4 w Brazylii – ale nie idzie to w parze z zanieczyszczeniami, wg rankingów znajduje się na liście tylko 1 miasto w Brazylii i 2 w Chinach.
Przedstawiam ranking 25 najbardziej zanieczyszczonych… miejsc (włączając w te listę orbitę ziemi z 4 milionami funtów kosmicznych odpadów oraz obszar północnego Pacyfiku) oraz 10 najbrudniejszych i 10 najczystszych miast. Całościowe zestawienie przedstawia załączona tabela. Wniosek jest jeden: należy omijać Chińskie Linfen oraz Tianying… a chcąc swobodnie i pełną piersią pooddychać w Azji proponujemy udać się do Katsuyamy w Japonii…
Zwróćmy tez uwagę na niechlubne zakorkowane miejsce nr 9 należące do… Warszawy.
Władze starają się walczyć z zanieczyszczeniami, a ludzie nie ustając w protestach zwracają uwagę na problem jakim jest skażenie środowiska. 6 kwietnia br. w Mongolii Wewnętrznej zostało aresztowanych tuzin z protestujących osób zaraz po interwencji policji, która odbyła się z użyciem gazu łzawiącego, gumowych kul i działek wodnych. Ponad 100 osób trafiło do szpitala. Do kulminacji doszło po tym, jak miasto skierowało oddziały 2000 policjantów by zakończyć 3 tygodniowy protest przeciwko zanieczyszczeniom z fabryk chemicznych obok Daqintala. Ponad 1000 osób w ramach protestu starało się nie dopuścić do przejazdu wozów wiozących materiały do fabryki.
Skażenie powietrza to jeden rodzaj, a są jeszcze inne:
- skażenia wód
2. górnicza działalność przemysłowa
3. topienie i przetwarzanie metali
4. składowanie materiałów radioaktywnych I kopalnie uranu
5. nieoczyszczone ścieki
6. jakość powietrza w miastach
7. recykling zużytych akumulatorów ołowiowo kwasowych
8. skażenie wód powierzchniowych
9. zanieczyszczenie powietrza
10. Kopalnie odkrywkowe złota
WHO – Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że na naszym świecie w wielu krajach średnia życia nie przekracza 40 lat, a tylko w 16! ma szansę przekroczyć 80.
Dochodzi jeszcze skażenie wód. 60% wód podziemnych jest zła lub bardzo zła a 17 z 31 głównych jezior jest zanieczyszczonych. By z nim walczyć 17 kwietnia br. rząd ogłosił specjalny plan prewencji i walki z zanieczyszczeniami, poprawy jakości wody pitnej oraz promowanie oszczędzania zasobów wodnych. Celem jest poprawa jakości 70% wód w 7 głównych zbiornikach wodnych włączając w to rzekę Jangcy, której stan ma się poprawić do drugiej dekady XXI w.
Czy sytuacja się poprawi skoro Chiny planują utworzenie nowych klastrów przemysłowych?
Plan stworzenia centrów w okolicach środkowego odcinka rzeki Yangcy – prowincje Hubei, Hunan i Jiangxi (główne tereny uprawy ryżu) – ma być siłą napędową rozwoju i urbanizacji nowych regionów i ma wpłynąć na zbalansowanie rozwoju ekonomicznego Chin.
Klaster miejski obejmujący Wuhan ( Hubei ), Changsha-Zhuzhou-Xiangtan ( Hunan) oraz klaster wokół jeziora Poyang w prowincji Jiangxi zajmie 317,000 km2.
Plany urbanizacyjne obejmą od 13 do 15 mln mieszkańców z okolic wiejskich. Klaster ten będzie czwartym w Chinach po: regionie Pekin-Tianjin-Hebei, ekonomicznej strefie delty rzeki Yangzy w pobliżu Szanghaju oraz strefie ekonomicznej Rzeki Perłowej w Guandong.
Celem prowadzonej polityki ma być urbanizacja na poziomie 60%, którą planuje się osiągnąć w latach 2014-2020. Na 2014r jej wskaźnik wynosił 53,7%. Celem długofalowym jest ekonomiczny rozwój i jego równowaga, zmniejszanie różnic ekonomicznych, socjalnych i finansowych pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi i jest ona kontynuacją polityki poprzedniego przywódcy Chin – Deng Xiaopinga, który przewidywał po rozwoju miast nadbrzeżnych rozwój miast w głębi lądu.
Ważny nacisk kładzie się na rozwój ekonomiczny zgodny ze środowiskiem I nie pogarszający jego warunków. Skażeniu nie mogą ulec takie miejsca jak Jezioro Poyang Lake, największy zbiornik świeżej wody w prowincji Jiangxi, prowincja Hubei z przełomem 3 tam, który to dostarcza energii do całego centralnego region Chin oraz Danjiangkou – niewielkie miasto w prowincji Hubei – strategiczne z uwagi na swoją pozycją w planie przekierowania wody z południa na północ Chin, który zaopatruje w wodę ponad 400 milionów mieszkańców w Północnych i Wschodnich Chinach.
Czy mocarstwu takiemu jak Chiny uda się osiągnąć szybki wzrost gospodarczy i zwalczyć zanieczyszczenie środowiska? Na pewno nie od razu, ale wydaje mi się, że mają świadomość potrzeby zmian w tym kierunku i podejmują coraz więcej działań, by osiągnąć sukces. parafrazując Michaela Jacksona… “Zaczęli od człowieka w lustrze…”
Źródła: China Daily, Global Times, Curiosity Aroused, SCGH, List 25, Shanghai Daily, Radio Free China, AOW, newsdiscovery, M.Leonard “Zrozumieć Chiny”