Wjazd i pobyt w Nepalu
Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie) jak również na lotnisku w Katmandu oraz w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Nepal Wschodni); Birgunj, Parsa (Nepal Środkowy); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Nepal Za-chodni); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Nepal Środkowo-Zachodni); Mohana, Dhangadhi (Kailali, (Kanchanpur, Daleki Nepal Zachodni); Gadda Chauki, Mahendranagar. Za wydanie wizy jest pobierana opłata.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przekraczania granicy nepalsko-indyjskiej drogą lądową przez przejście graniczne Belahia. Działa tam zorganizowana grupa przemytnicza proponująca przewożenie przez granicę małych przesyłek, najczęściej zawierających narkotyki. Należy również zadbać o uzyskanie stempli granicznych po stronie nepalskiej oraz indyjskiej (posterunek graniczny po stronie indyjskiej jest słabo oznakowany i oddalony o ok. 1 km od przejścia nepalskiego). Brak stosownych stempli potwierdzających przekroczenie granicy może spowodować poważne kłopoty przy dalszej podróży (wyjazd z Indii), łącznie z zatrzymaniem w areszcie i deportacją.
Informacje o aktualnej procedurze wizowej opublikowano na stronie Ambasady Nepalu w Berlinie, która obejmuje swoją akredytacją również Polskę (Sekcja SERVICES na stronie: https://de.nepalembassy.gov.np/)
Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia.
Turyści planujący wyprawy trekkingowe muszą uzyskać oprócz wizy, specjalne zezwolenie władz nepalskich na pobyt w wyznaczonych obszarach górskich. Udzielane są biurom turystycznym lub osobom prywatnym, obowiązuje przy pobytach powyżej 120 dni.